szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Mínuszban végzett tavaly a német gazdaság, és az idei év se lesz sokkal jobb.

0,3 százalékkal csökkent tavaly a negyedik negyedévben Németország GDP-je, de miután újraszámolták a harmadik negyedévet, a technikai recessziót sikerült elkerülni, hiszen nem folyamatosan csökkent a gazdasági teljesítmény két negyedéven keresztül.

„Többféle válság közben akadozott Németország gazdasági növekedése 2023-ban” – fogalmazta meg finoman a helyzetet a statisztikai hivatal főnöke. Ruth Brand rámutatott arra, hogy olyan kulcsiparágak is gyengélkedtek, mint az autógyártás vagy az építőipar.

Nem sokkal ezelőtt az IMF azt jósolta, hogy Németország lesz az egyetlen olyan G7 állam, amely recessziót produkál 2023-ban. Most a statisztikai hivatal kimutatta, hogy a harmadik negyedév nem volt mínuszban, hanem a német gazdaság a szó szoros értelmében stagnált.

Idén sem lesz lényegesen jobb

A nemzeti bank 0,4 százalékos gazdasági növekedést jósol a 2024-re. Nem sokkal az év vége előtt a Bundesbank elnöke hosszú interjút adott a Der Spiegelnek, és abban azt az elterjedt állítást próbálta meg cáfolni, hogy Németország Európa beteg emberévé vált.

Mitől remélnek növekedést Berlinben? „Erőteljesen nőnek a reálbérek, ezért valószínű, hogy emelkedik a fogyasztás. Megnövekedhet a német export iránti kereslet is, és ez a két tényező húzhatja magával az egész gazdaságot” – érvel az állami fejlesztési bank vezető közgazdásza. Fritzi Koehler-Geib más pozitív tényezőket is lát: „Az infláció visszatérhet a 2 százalék körüli szokásos szintre. Ezért a német gazdaság földet érése a magas infláció után épp oly mérsékelt lehet, mint más országokban.”

Csakhogy a központi költségvetést csökkenteni kellett az adósságplafon miatt, és ennek következtében nőnek az energiaárak, mert mérséklődik az állami támogatás. Ez újraindíthatja az inflációt, és lassíthatja a gazdaság növekedését. Politikai problémát is okoz, hiszen a parasztgazdák és más társadalmi rétegek tiltakoznak az utcákon vagy épp sztrájkolnak.

 

Mitől lett ennyire dühös Németország?

Tüntető mozdonyvezetők, felhergelődött gazdák, védekező kormány és az általános elégedetlenségből profitáló szélsőjobboldali AfD. Mégis mi folyik Németországban?

„Most rosszul állnak a dolgok Németországban. A kormány megszorító intézkedésekre kényszerül az alkotmánybíróság döntése miatt, és ez tovább gyengítheti a gazdasági növekedést” – hangsúlyozza VP Bank vezető közgazdásza. Thomas Gitzel emlékeztet arra, hogy az Európai Bizottság mindössze 0,8 százalékos növekedést jósol Európa legerősebb gazdaságának, amely így az eurózóna sereghajtói közé kerülhet. A német kormány 1,3 százalékos növekedésben bízik, de sokan kételkednek ebben. Miért? „Németország három alapfeltétellel számolt az elmúlt években: az olcsó orosz földgázzal, a kínai gazdasági csoda folytatódásával, amely folyamatosan növelheti Németország legfontosabb exportpiacát, és végül a Pax Americana-val vagyis azzal, hogy Európa rábízhatja a védelmét az Egyesült Államokra. Mindhárom feltevés megdőlt, így jutott el Németország az út végére” – összegezte a helyzetet a kieli Világgazdasági Kutatóintézet igazgatója, Moritz Schularick.