szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Világszinten is jelentősnek tartja országa gazdaságát az orosz elnök.

„A szankciók ellenére Oroszország gazdasága vásárlóerő-paritáson számolva Európában az első helyre került, megelőzve Németországot, a világon pedig az ötödik – Kína, az Egyesült Államok, India és Japán után” – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök Habarovszkban, egy távol-keleti vállalkozókkal megtartott találkozón.

Az orosz elnök megjegyezte, hogy a GDP-t tekintve még igyekezniük kell, ugyanis úgy véli „nem a lakosság van a GDP-ért, hanem a GDP van a lakosságért”. Putyin várakozásai szerint Oroszország GDP-növekedése 2023-ban meghaladhatja a 4 százalékot (a korábbi becslés 3,5 százalék volt). Ugyanakkor, mint mondta, a szankciók által kiváltott visszaesés 2022-ben a jósoltnál kisebb, 2,1 helyett 1,2 százalékos volt.

Arról, hogy valójában mi a helyzet az orosz gazdasággal, azt ebben a cikkünkben gyűjtöttük össze:

"Most vagy soha"-költségvetéssel fordult rá Putyin a háború harmadik évére

Az ukrajnai invázió első évében jobbára szenvedő orosz gazdaság tavaly erőre kapott, és a nyugati szankciók kijátszásával komoly növekedést produkált. Putyin az idei orosz költségvetésben így már döbbenetesen nagy összeget, a tavalyinál majdnem harmadával több pénzt biztosított hadi kiadásokra.

Az orosz elnök magasnak nevezte a 16 százalékos irányadó kamatrátát, amely szerinte „átmeneti jellegű”. Azt jósolta, hogy ez csökkeni fog, „amint az inflációval kapcsolatos kérdések megoldódnak”. Úgy vélekedett, hogy az inflációs helyzet „hamarosan javulni fog”, Oroszország el fogja érni a célszámokat.

A belföldi turisztikai programról szólva megjegyezte, hogy ez már „működik és eredményeket hoz”. Ezen belül sürgette az étteremhálózatok fejlesztését. „Fejlesztenünk kell a Kuril-szigetek turisztikai klaszterét. Azt mondják, nagyon érdekes ott. Én sajnos még nem jártam ott, de mindenképpen el fogok menni” –  ígérte Vlagyimir Putyin a Japán által vitatott hovatartozású szigetcsoportról szólva Habarovszkban.