szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

2,9 százalék volt az infláció az eurózónában decemberben, és ez jelentős emelkedést jelent novemberhez mért 2,4 százalékhoz képest. Decemberben újra gyorsabban emelkedtek az árak Franciaországban és Németországban, az Európai Unió két legfontosabb gazdaságában. 2023 áprilisa óta ez az első alkalom, hogy az infláció növekedést mutatott az eurózónában.

Minek nőtt az ára? Mindenekelőtt az élelmiszereknek, az alkoholnak és a dohánynak. Ezenkívül az energiaárak sem mérséklődtek olyan ütemben, ahogy abban sokan reménykedtek. Németországban a fogyasztói árindex 3,8 százalékos emelkedést mutatott decemberben, novemberben ez még csak 2,3 százalék volt. Franciaországban 3,9 százalékról 4,1 százalékra nőtt a fogyasztói árindex novemberről decemberre. Ezek előzetes adatok, de olyan trendet mutatnak, amely arra ösztönözheti az Európai Központi Bankot, hogy kétszer is meggondolja a kamatláb csökkentését – írja a CNN gazdasági rovata.

A közgazdászok nagyrésze számított arra, hogy az energiaárak nem csökkennek a várt mértékben, mert a kormány mind Franciaországban, mind Németországban jelentős támogatást nyújt az ágazatnak. 2021-ben indult el az inflációs hullám a pandémia következtében, amelyre azután rátett egy lapáttal Putyin agressziója Ukrajna ellen 2022 februárjában. Az óriási energiaáremelést a kormányok mindenütt megpróbálták kompenzálni valamilyen mértékben. Franciaországban a statisztikai hivatal azt közölte indoklásként a legfrissebb inflációs adatok után, hogy „az áremelkedés oka az energiaszolgáltatás drágulása.”

Ez az ársapka-effektus, mert sok eurózóna államban megszűnt az ármérséklő hatás, és a fogyasztóknak többet kellett fizetnie a fűtésért, illetve a benzinkutaknál.

„Az olaj ára igen jelentős mértékben csökkent 2022 óta, de az ársapka, melyet sok európai kormány alkalmazott, megszűnt, ezért nőttek a fogyasztók energiaszámlái. Ez várható volt, ezért igazában az az érdekes, hogy mi lesz januárban. Milyen irányban mozdul az infláció” – nyilatkozta a CNBC gazdasági televíziónak Michael Field, a Morning Star szakértője.

A maginfláció lassul

Legalábbis erről van meggyőződve a közgazdászok jórésze: „További lassulást várok az eurózóna maginflációjában” – mondja a svájci UBS szakértője. Paul Donovan szerint „nem ragad be az infláció, hosszabb távon semmi sem mutat arra, hogy az infláció növekedne.”

A baj az, hogy a maginflációban épp az élelmiszer és az energia nincsen benne, pedig ez a két szektor az, ahol az inflációs hullám a legerősebb volt egész Európában.

A maginfláció az eurózónában 3,6 százalékról 3,4 százalékra csökkent novemberről decemberre. A Capital Economics szakértője szerint a maginfláció csökkenése a lényeg: „Sokkal fontosabb a fogyasztói árindexnél a maginfláció, mert az mutatja az inflációs nyomást” – hangsúlyozza Andrew Kenningham. Csakhogy a háztartások többsége számára meghatározó tétel az energiaszámla és az élelmiszerek ára, ezért a fogyasztói árindexnek politikai jelentősége is van, hiszen idén rendezik meg az Európa parlamenti választásokat.

Nem növeli a fogyasztók optimizmusát a közel-keleti feszültség, amely magasan tartja a kőolaj és a földgáz árát. Európa a Közel-Keletről importálja az energia jelentős részét azt követően, hogy Oroszországtól minden uniós tagállam igyekszik csökkenteni a függést Putyin Ukrajna elleni agresszióját követően – kivéve Magyarországot.

Nincs még vége az infláció elleni háborúnak, ezt nemcsak Európában, de az Egyesült Államokban is így gondolják. A Federal Reserve Board decemberi jelentése úgy fogalmaz, hogy „valószínűleg a csúcsra ért a kamatláb emelése, de egy ideig még eltart a megszorító pénzügyi politika ameddig az infláció mértéke jelentősen nem csökken.”

Isabel Schnabel, az Európai Központi Bank igazgató tanácsi tagja még a múlt év végén utalt arra, hogy „átmenetileg újra növekedhet az infláció miután a kormányok támogatják az energiaárakat.”

A GDP-hez viszonyítva Németország költi a legtöbbet az energiaár támogatásra az Európai Unióban – írja a brüsszeli Politico. Németország tekintélyes összeget, összesen 28 milliárd eurót szán az energiaár támogatásra a cégek és a háztartások számára 2028-ig.

Egyelőre nem várható kamatláb csökkentés sem Európában, sem az USA-ban

Erre utalt már Isabel Schnabel is, aki szerint az inflációs adatok óvatosságra intenek. A legfrissebb inflációs adatok ismeretében az Európai Központi Bank valószínűleg kivár éppúgy, mint a Federal Reserve Board.

„Az Európai Központi Bank számára az infláció felerősödése azt jelentheti, hogy nem kell elkapkodni a döntést a kamatláb csökkentéséről. Legkorábban a kamatláb csökkenése júniusban várható” – írja jelentésében Carsten Brzeski, az ING globális gazdasággal foglalkozó kutató csoportjának főnöke.

Mindenki az amerikai inflációs adatokra vár – hangsúlyozza a párizsi Les Échos. A Federal Reserve Board kitart a 2 százalékos inflációs célkitűzés mellett. A JP Morgan Asset Management főnöke szerint a Federal Reserve Board csak júniusban kezdi meg a kamatláb csökkentését, mert eléggé beragadt az infláció az Egyesült Államokban: „A Federal Reserve Boardnak nem kell túlságosan sietnie, mert az infláció szerintünk eléggé beragadt, ezért mi csak júniusban várjuk az első kamatlábcsökkentést“ – nyilatkozta a Les Échosnak Marcella Chow, a JP Morgantől.