szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Max Planck Csillagászati Intézet tudósai szerint a HD 144432 kódjelű csillag körül olyan bolygóképződés zajlódik le, amilyen valószínűleg a Naprendszerben is végbement.

Elemezték a Max Planck Csillagászati Intézet tudósai a HD 144432 kódjelű csillag körül keringő protoplanerátis korongról gyűjtött adatokat, és arra jutottak, hogy egy háromgyűrűs szerkezet van azon a területen, ahol a bolygókialakulás jelenleg is zajlik – írja az Interesting Engineering. A HD 144432 csupán 500 fényévre található a Földtől.

Az Astronomy & Astrophysics című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a gyűrűk közötti tér tele van porral és gázzal, vagyis olyan anyagokkal, amelyek elengedhetetlenek a bolygóképződéshez. A mérések szerint az első gyűrű olyan pályán található, mint a Merkúr, a második a Mars, a harmadig pedig a Jupiter pályájának megfelelő pályán van.

A szakemberek szerint a mostani rendszer az első olyan jellegű összetett rendszer, ahol a gyűrűk ilyen közel vannak a csillaghoz. Roy van Boekel, az intézet tudósa szerint korábban nem találtak arra példát, ahol a por három koncentrikus körben halmozódott volna fel. Úgy látja, ez lehetővé teszi az olyan sziklás bolygók kialakulását a térségben, mint amilyen a Föld is.

Jenry

Ami még ennél is érdekesebb, az az, hogy a por elemzése során különböző szilikátokat és ásványokat fedeztek fel. Hasonlóakkal találkozhatunk a Föld kérgében és a köpenyégben is. Emellett úgy vélik, hogy vas is lehet ott. Ha ez utóbbi beigazolódik, akkor ez lenne az első alkalom, hogy ilyen komponenst észleljenek a protoplanerátis korongon.

A kémiai elemzés azt sugallja, hogy a vas és szilikát kombinációja nagyobb valószínűséggel van jelen a korong forró, belső régiójában. Emellett úgy vélik, hogy a korog hőmérséklete a belső részen 1500 Celsius-fok, míg a külső részen 25 Celsius-fok körül mozoghat.

Hogyan keletkeznek a Föld-szerű bolygók? Találtak egy új magyarázatot

Bolygóbölcsők sokaságát hozhatja létre az a fizikai folyamat, amit egy nemzetközi kutatócsoport fedezett fel Regály Zsolt, az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos főmunkatársa vezetésével. Az új bolygókeletkezési hipotézis magyarázatot adhat többek között arra, hogyan keletkeztek a Föld-szerű bolygók vagy a Jupiter méretű óriásbolygók.

Mindezek alapján úgy vélik, hogy a HD 144432 nagyban hasonlíthat ahhoz, amilyen a Naprendszer lehetett a keletkezése idején. Ha ez valóban így van, akkor a jelek szerint a Naprendszer meglehetősen átlagos lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.