Darknet: fegyverek, drogok és minden más – Mit rejt a titkos hálózat?

2024. jan 2. 11:53
Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Mit rejt a Darknet? Az internet sötét bugyrai / Illusztráció: Northfoto

Mit rejt a Darknet? Az internet sötét bugyrai / Illusztráció: Northfoto

A Darknet egy olyan hely, ahol hackerek találkozhatnak, fegyvert és kábítószert árulnak, és bárki kommunikálhat anélkül, hogy felügyelnék őt. A Computer Bild cikke által bemutatjuk milyen az internet sötét oldala és milyen veszélyeket rejt magában.

A Darknet, más néven "Hidden Services" (vagyis rejtett szolgáltatások) különböző anonim hálózatok gyűjtőneve. A felhasználók speciális hozzáférési programokon, például a Tor böngészőcsomagon keresztül férhetnek hozzá ezekhez a hálózatokhoz. Hagyományos böngészővel nem érhetőek el, és a szokásos keresőmotorok általában nem kínálják fel a Darknet oldalait. A normál internettől eltérően, itt nincsenek központi szerverek, amelyekhez közvetlenül hozzá lehet férni egy oldal lekérdezésénél. A Darkneten az oldalak az egyéni gépekhez vannak csatlakoztatva és az adat a Darknet felhasználók PC-je között áramlik. A sötét web szinte csak titkos internetcímeket tartalmaz, mint például a "http://zqktlwi4fecvo6ri.onion". Bár vannak keresőmotorok (például a Grams vagy a Torch) ezek nem találhatják meg az összes oldalt. Ehelyett, a linkekhez hivatkozáslistákról, vagy más felhasználóktól begyűjtve férhetünk hozzá.

A Darknet és a Deep Web közötti különbség

A Darknetet gyakran hibásan azonosítják a Deep Web kifejezéssel a médiában és a filmekben. A Deep Web minden olyat magába foglal az interneten, amit a keresőmotorok nem rögzítenek. Ide tartoznak például a vállalati hálózatok, szerverek és adatbázisok, beleértve a FritzBoxot is. A Deep Webhez korlátozás nélkül hozzáférhetünk. Azonban ahhoz, hogy elérjük ezeket általában ismernünk kell az IP-címét az terméknek, a szolgáltatásnak vagy a kívánt eszköznek. Valamint sokszor jelszót is kérnek ezekhez az oldalakhoz. Annak ellenére, hogy sokan nem ismerik, a Deep Web teszi ki az internet legnagyobb részét. A Darknetet a Deep web részének is szokták nevezni, azonban jelentős különbség van a kettő között.

A Darknet elérése félelmetesen egyszerű

Ahhoz, hogy elérjük a Darknetet egy speciális szoftvercsomagot kell telepíteni, amely csatlakozik a normál böngészőnkhöz, de nincs szükség bonyolult beállításokra. Például a Tor böngészőcsomag mindent tartalmaz, amire szükség lenne a csatlakozáshoz. A Darknethez való kapcsolatot más PC-ken keresztül hozza létre. A felhasználó továbbra is hozzáférhet a normál weboldalakhoz, de a Darknet oldalait is elérheti - mindkettőt jelentősen csökkentett sebességgel.

A Darknet veszélyes oldala

A Darknet többnyire anonim módon működik. A felhasználók nem azonosíthatók és nem követhetők nyomon az IP-címük alapján. Ha ilyen weboldalt szeretnénk létrehozni, kizárólag egy speciálisan konfigurált PC-re van szükségünk, ami a lehető leggyorsabban működik. Ennek köszönhetően meg a webhely üzemeltetőket sem olyan könnyű lenyomozni. Ebből adódóan a Darkneten szinte minden elérhető, ami a normál interneten — és úgy nagy általánosságban is — tilos: fegyverek, kábítószerek, lopott áruk, jelszavak és még sok minden más. A bűnözők az Amazon Marketplace-hez hasonló webshopokat használnak: a platform bónuszokat szed be minden eladás után, a felhasználók és az eladók pedig értékelhetik egymást.

Az ilyen oldalakhoz való hozzáférés hivatkozáslistákon keresztül történik, mivel nem jelennek meg a Darknet keresőmotorjaiban. Ezeket a listákat más Darknet-felhasználóktól gyűjthetjük be, vagy olyan speciális keresőlistákon találhatjuk meg őket mint a például Pastebin, ahol bárki bármilyen szöveget közzétehet. Mivel a Darkneten nincs senki, aki panaszt tenne, hiszen senki nem jelent egy sikertelen drogvásárlást a rendőrségnek, így sok az átverés. A vevő kifizeti a valós összeget, de sok esetben semmit sem kap cserébe, csupán néhány zsarolóvírust. Sok darknetes oldal ezeket ingyen kínálja, amikor belépnek hozzájuk. Ha nincs jó védelmi programunk hamar elveszíthetjük a privát adatainkat, ezzel pedig nagy leckét fizetünk.

A Darknetes boltokon kívül léteznek olyan fórumok is, ahol a hackerek elsősorban rosszindulatú kódokat cserélnek, vagy lopott hozzáférési adatokat, azonosítókat és személyre szabott kártevőket kínálnak. Itt előre elkészített rosszindulatú szoftvereket vagy olyan ajánlatokat lehet vásárolni, amelyek segítenek a csalásban: például felmondott vagy videós anyagokat, amiket a mesterséges intelligencia segítségével készítenek. A hackerek sokszor olyan adatokat is árulnak, amiket ők is lopással szereztek meg.

Darknetes pedofil bűnszervezetet számoltak fel a magyar rendőrök

Darknetes pedofil bűnszervezetet számoltak fel a magyar rendőrök

Zsarolóvírusra kifejlesztett csoportok a Darkneten

A Darknet otthont ad olyan, nagy zsarolóprogram-csoportoknak is, mint a LockBit. Ők az anonimitást arra használják, hogy megfelelő vállalati struktúrákat hozzanak létre. Például jelentkezhetsz “partnernek” a LockBithez. Ez azt jelenti, hogy megkapod a zsarolóprogramot, és saját céljaidra használhatod. Ráadásul még “szakmai támogatást” is kínálnak, ha valami nem működik, vagy segítségre lenne szükség. A "partnereknek" azonban egy egész sor szabályt kell elfogadniuk, például azt, hogy fizetéskor visszaadják az adatokat, vagy nem támadnak meg bizonyos célpontokat. A feltételek között van az is, hogy meglehetősen magas forgalmat kell garantálniuk a megkapott zsarolóprogramért cserébe, sőt részesedést is kell fizetniük a befolyt összegből. A LockBit oldalai tartalmaznak egy értékesítési platformot is a lopott adatokhoz és chatszobákat az áldozatokkal való kommunikáció. Az oldal működése egyszerre nagyon profi és éppen ezért rettenetesen rémisztő is.

A Darknet kizárólag a gengsztervilág játszótere?

Többé-kevésbé. Sokan kiemelik, hogy a Darknet például az egyetlen módja annak, hogy a totalitárius államokban megoszthassák az emberek az (ellentétes) véleményüket, anélkül, hogy annak súlyos következményei lennének. Ez azért van így, mert az ilyen államok szinte minden más lehetőséget betiltanak vagy ellenőriznek ezen kívül, ahol kommunikációra lenne lehetőség, a közösségi hálózatoktól, a híroldalakon át, a videójáték chatszobákig. Ezekben az esetekben a szolgáltatók kénytelenek blokkolni az oldalakat, hogy azok ne legyenek elérhetők a normál interneten keresztül. Ez a darkneten keresztül működik, mivel a kapcsolat létrehozásához használt szerverek olyan régiókban találhatók, ahol az oldalak elérhetőek. Működik VPN-kapcsolatokon keresztül is, amelyek még gyorsabbak és könnyebben használhatóak. Ezért lehetséges, hogy a Darknetet totalitárius államokban is használják az internet elérésére, de ez ma már meglehetősen ritkán fordul elő. A Darkneten való szörfözés önmagában nem illegális, kivéve a szóban forgó országokban.

Ingyenes használható a Darknet?

A Darkneten való keresgélés ingyenes, mint, ahogy az a normál neten is van. Azonban a szolgáltatások, amiket ott kínálnak már nem azok, legyen az legális vagy illegális - és általában inkább az utóbbi. A hackerek számára vannak fájlcserélő platformok, de ezek gyakran rosszindulatú szoftverekkel fertőzöttek. Általánosságban elmondható, hogy a Darkneten történő vásárlásoknál nagyon óvatosnak kell lenni, mivel itt természetesen nincs vásárlóvédelem és rengeteg a csaló.

Könnyen bűncselekményt követhetünk el a tudtunk nélkül

Függetlenül attól, hogy mire használjuk a Darknetet, előfordulhat, hogy bűncselekményt követünk el, anélkül, hogy tudnánk róla. Az alap beállítások automatikusan aktiválják a "Relay traffic-ot”, amivel a Darknet adatforgalmát továbbítják a gépünkre. Ez lehet ártalmatlan anyag, de akár fegyverek, kábítószerek, gyermekpornográfia vagy hasonló anyagok vásárlása is. A legveszélyesebb, hogy mindez anélkül történik, hogy mi ellenőrizni tudnánk, mivel az adatforgalom titkosítva van, így nem tudjuk befolyásolni, hogy mi az, amit átengedünk és mi az amit nem szeretnénk.

Csalóka védelem

A darknetes adatforgalom számos számítógépen keresztül zajlik, és titkosított. A látható IP-cím mindig az úgynevezett Tor kilépési csomópontok egyike. Ezek olyan PC-k, amelyeket aktivisták, független szervezetek vagy más emberek bocsátanak rendelkezésre, hogy a Tor-hálózat működjön. Ez azt jelenti, hogy nem lehet nyomon követni, hogy ki mit hol és mikor csinált.

Azonban ennek ellenére a felhasználókat nem védi teljes anonimitás. Ma már vannak olyan nyomkövető módszerek, amelyek a Tor-hálózatban is pontos eredményeket adnak, mint például a hangalapú nyomkövetés. Az FBI már kifejlesztett egy Tor-ellenes szoftvert is, amivel könnyedén leleplezik a Tor-felhasználókat. A Darknet bűnőzői éppen ezért állandóan címet cserélnek, vagy megváltoztatják a találkozási pontokat. A Darknet nem biztonságos: aki rendszeresen vásárol vagy árusít rajta, annak előbb-utóbb dolga lesz a rendőrséggel. Ez az oka annak is, hogy a Darknet főbb értékesítési platformjai néhány évente változnak: az üzemeltetők lelepleződtek, vagy a biztonság kedvéért elmenekültek.

Mi értelme a VPN-nek a Darkneten?

VPN kapcsolattal is csatlakozhatunk a Darknethez, ennek ugyanazok az előnyei, mint a normál neten. A Darknet-kapcsolat ekkor a VPN-kiszolgáló és a Darknet-szolgáltatók között jön létre, tehát számítógépe csak a VPN-kiszolgálóval áll kapcsolatban. Ez további védelmet nyújt a továbbított adatok számára, és az internetszolgáltatója nem veszi észre, hogyha például a Darkweben járt. A rosszindulatú szoftverek azonban így is továbbításra kerülnek, és a cookie-kon, felhasználói fiókokon vagy eszközprofilokon keresztül történő azonosítás is lehetséges. Tehát a VPN és a Tor kombinációja sem nyújt teljes anonimitást.

(Computer Bild)

BLIKK DOSSZIÉ mappa mappa

darknet

Megosztás Küldés Messengeren Küldés e-mailben
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Blikk friss híreit a Google hírfolyamához

Neked ajánljuk

Iratkozz fel hírlevelünkre, legyél képben!
blikk tablet
Nem akarsz lemaradni?
Azonnal tudni szeretnél mindenről, ami fontos? Csatlakozz, mi mindenről értesítünk, ami tényleg számít!
Miért jó ez Neked? 1. Mert képben leszel a nap legfontosabb sztorijait illetően 2. Megkapsz mindent, hogy nagyon jól szórakozz 3. Nem maradsz le a hírekről, nem szalasztod el a lényeget
Egymillió forint kihúzná a bajból?

Nem mindegy, hol vesz fel személyi kölcsönt, hiszen a bankok ajánlatai között jelentős különbségek lehetnek. A Bank360 hitelkalkulátorával könnyen összehasonlíthatja pénzintézetek ajánlatait! Egymillió forint 72 hónapra akár 15,43 százalékos THM-mel is elérhető, egy jó döntéssel a teljes futamidő alatt százezreket spórolhat.

darknet dark web bűnözés internetes bűnözés hacker