Újraindulhat a világ legnagyobb atomerőműve

Friss nukleáris üzemanyag a paksi atomerőmű tárolójában
Vágólapra másolva!
A japán atomenergia hivatal szerdán feloldotta a Tokyo Electric Power (Tepco) Kasivazaki-Kariva atomerőművének működésére vonatkozó tilalmat, megnyitva az utat ahhoz, hogy a világ legnagyobb atomerőműve elnyerje a helyi engedélyeket is, és több mint 10 év után újra megkezdje a termelést. 
Vágólapra másolva!

A 8212 megawattos erőmű 2012 óta nem üzemel, még a fukusimai katasztrófát követően állították le, 2021-ben pedig az ország atomenergia hivatala tiltotta meg az atomerőmű üzemeltetését, mondván gondok vannak a nukleáris anyagok védelmével, és a személyzet arra jogosulatlan tagjai is hozzáférhetnek a létesítmény érzékeny részeihez.

A hatóság azonban szerdai döntésében már arról beszélt, hogy sikerült javítani a kérdéses problémákon, így ismét lehetővé vált, hogy a reaktor fűtőelemeket fogadjon. A Tepco pedig közölte, hogy dolgozni fognak azon, hogy visszanyerjék a helyi közösségek bizalmát, aminek támogatásáról a kormány részéről is érkezett jelzés – írja a Reuters nyomán a Világgazdaság.

A nyersanyagokban szegény Japán igyekszik minél több atomerőművet újraindítani, hogy csökkentse függőségét az importált fosszilis tüzelőanyagoktól, például a cseppfolyósított földgáztól (LNG).

(A paksi atomerőmű bővítéséről itt írt az Origo.)

A Japán Energiagazdasági Intézet (IEEJ) múlt heti előrejelzése többek között pont az atomerőművek várható újraindítása – és a magasabb megújuló termelés – miatt számít arra, hogy az ország LNG importja a 2024/25-ös fiskális évben több mint 10 milliárd köbméterrel csökkenhet, ami magasabb a teljes magyar földgázfogyasztásnál.

További részleteket ide kattintva talál a témában.