szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA Neowise nevű űrtávcsöve másfél évtizede szolgálja a tudományt, hogy pontosabb képet kapjunk az éjszakai égboltról. A Nap erejével azonban ez a szerkezet sem tud szembeszállni.

Hamarosan élete végéhez ér a NASA űrteleszkópja, a Neowise (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer). A számítások szerint a szerkezet 2025 elején válik majd használhatatlanná az erősödő naptevékenység miatt

A Neowise fokozatosan egyre alacsonyabb pályán kering majd. A Föld légkörét a Nap felmelegíti, ami a légkör tágulásához vezet. Ennek eredményeként a hasonló pályán keringő műholdak megnövekedett légellenállással néznek szembe, ami miatt csökken a magasságuk – írja a Gizmodo.

Hogy miért éppen most? Azért, mert a Nap hamarosan eléri a 11 éves ciklusa csúcsát. Emiatt a napkitörések száma és a koronából kidobott anyag mennyisége megnövekszik, ami hatással van a Föld légkörére. Ez a hatás vezet oda, hogy lassulni kezd az űrtávcső mozgása, magassága pedig csökkenni. És egy idő után már nem lesz képes a pályáján maradni.

Rengeteg napkitörés várható 2024 elején, a GPS-t is megzavarhatják majd

Indiai kutatók számítása szerint az aktuálisan zajló, 25. napciklus 2024 elején érhet el eddigi csúcsára, és ezt a földi kommunikációs rendszerek felhasználói is megérezhetik.

Joseph Masiero, a küldetés egyik vezetője szerint mivel nincs mód arra, hogy korrigálják a Neowise pályáját, így az szép lassan egyre közelebb kerül a Földhöz, míg bele nem zuhan a légkörbe, ahol elég.

Jó munkát végzett

Az űrteleszkóp 2009-ben indult útjára, hogy infravörös spektrumban felmérje az éjszakai égboltot. Távoli galaxisokat, hideg csillagokat és felrobbanó fehér törpecsillagokat kellett rögzítenie, amit sokkal nagyobb érzékenységgel tudott megtenni, mint más eszközök.

12 éven át figyelte az éjszakai égboltot a NASA, most készített róla egy timelapse-videót

A Neowise nevű űrszonda félévente képes feltérképezni a teljes éjszakai égboltot, ami megmutatja a tudósoknak, miként változnak a csillagok, fekete lyukak és más objektumok.

A teleszkópból egyszer kifogyott a kriogén hűtőanyagból. Ez volt az, ami segítette az infravörös hullámhosszokon való megfigyelést anélkül, hogy az űrszonda hője ebbe bezavart volna. A szerkezet emiatt 2011 februárjában hibernálta magát.

A NASA 2013 decemberében újratervezte a küldetést a Föld-közeli objektumok felmérésére, segítve ezzel a potenciális fenyegetések kivédését. Az elmúlt 10 évben több mint húsz alkalommal pásztázta be a teljes eget, és 1,45 millió infravörös mérést végzett több mint 44 ezer naprendszeri objektumon. A teleszkóp több mint 3000 Föld-közeli objektumot figyelt meg, amelyek közül 215-öt fedezett fel, köztük a Neowise nevű, hosszú periódusú üstököst.

A Hubble lefotózta az üstököst, amely 7000 év múlva lesz újra látható

Egy, a korábbiaknál is sokkal részletgazdagabb kép készült a Naprendszer külső pereme felé száguldó NEOWISE-üstökösről.

A kutatók szerint szomorú látni, hogy egy ilyen szépen teljesítő szerkezet a veszte felé menetel, ugyanakkor vigasztaló gondolat, hogy az általa rögzített adatokból még a jövőben is sokat meríthet a tudomány.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.