szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az örök jég felolvadása már önmagában probléma lenne, ám az onnan felszabaduló metán még veszélyesebb folyamatokat indíthat be.

Több millió köbméternyi metángáz van a Spitzbergák (Svalbard) permafrosztja, avagy örökké fagyott talaja alatt – és amíg ez ott van, nem is okoz problémát.

Igen ám, de mint arra egy új, a Frontiers in Earth Science folyóiratban publikált tanulmány rámutat, ha ez a metán kiszabadul, és bekerül a légkörbe, az súlyos következményekkel járhat – történetesen tovább növelheti a felmelegedést.

Ha a Spitzbergák alatti metán kiszabadulásának veszélye nem lenne elég fenyegető, a szakemberek azt is hangsúlyozzák, hogy metán máshol is található a felszín alatt felhalmozódva, így például az Északi-sarkon is.

Mindez komoly problémákat okozhat, mert a metán egy rendkívül erős üvegházhatású gáz, ami miatt a tudósok is aggódnak – nem tudni ugyanis, hogy amennyiben kiszabadul, miként növelheti a globális hőmérsékletet. Pedig az örök jég felolvadása már önmagában probléma, de a jelek szerint még további folyamatokat is indukálhat.

Találtak valamit, amivel pofonegyszerű kivonni a légkörből a metánt, és ennek már érezhető hatása lenne

Az amerikai kutatók által vizsgált methylotuvimicrobium buryatense nevű baktériumtörzs képes felfalni a metánt, majd szén-dioxiddá és biomasszává alakítja azt. Ezeket ráadásul hasznosan is fel lehet használni.

Történetesen a melegedés hatására máshol is elkezdhet felolvadni a permafroszt, onnan is metán szabadulhat fel, és mindez egy veszélyes láncreakciót indíthat el.

A Spitzbergák esetében ráadásul az a probléma, hogy egyes részein vékonyabb az örök fagy, így az óceáni áramlatok által még könnyebben felolvadhat az adott terület. Mint a BGR összegzéséből kiderül, a cél most az, hogy megoldást találjunk a szerte a Földön tapasztalható hőmérséklet-emelkedés mérséklésére, mely a permafroszt felolvadásának kockázatát is csökkentheti, és így elkerülhető lehet az említett láncreakció.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.