szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyjából 6 millió évvel ezelőtt kiszáradt a Földközi-tenger, és ez az állapot körülbelül 700 ezer éven át eltartott. Ennek köszönhetően alakulhatott ki a most felfedezett hatalmas ivóvízkészlet Szicília alatt.

Hatalmas édesvízkészletre bukkantak a Máltai Egyetem, a Roma Tre Egyetem és a Bolognai Egyetem tudósai Szicília hegyei alatt – számolt be róla az IFLScience a Communications Earth & Environment című tudományos lapban közölt tanulmány alapján.

A tudósok becslése szerint nagyjából 6 millió évvel ezelőtt alakulhatott ki a víztározó, amely a Földközi-tenger térségében

megoldást kínálhat a modernkori vízhiányra.

A becslések szerint a lelőhely 17,5 köbkilométer vizet tartalmaz, és egy vízzáró réteget képez, amely 700–2500 méter mélyen fekszik az Iblai-hegység alatt Szicília délkeleti részén, Olaszország partjainál. A kutatók térképek és korábbi adatok méréseit elemezték, majd készítettek a térségről 3D-s modellt.

AFP / NurPhoto / Alain Pitton

A kutatók szerint a lelőhely kialakulásának közel lehet a messinai sókrízishez. Ez az ősi Földközi-tenger medencéjének kiszáradását jelenti a miocén kor végén, mintegy 5–6 millió évvel ezelőtt. Az esemény körülbelül 700 ezer éven át tartott.

A jelenség oka a mediterrán medence elzáródása az Atlanti-óceántól, ami abban az időszakban többször is megismétlődött. Az elfogadott tudományos elmélet szerint a válság körülbelül 5,33 millió évvel ezelőtt ért véget, amikor a terület hirtelen újra összeköttetésbe került az Atlanti-óceánnal.

Egymást érik a hőhullámok a Földközi-tengeren, súlyos következményei lehetnek

A tengeri élővilágra nézve súlyos következményekkel járhat a Földközi-tenger térségében tapasztalható hőhullámok sorozata - figyelmeztettek klímakutatók, akik az óceánok legalább 30 százalékának védelmét sürgették.

Mivel a Földközi-tenger kiszáradt, a csapadék le tudott szivárogni a talajba, ahol aztán egy vízzáró réteg fogta meg. A kutatók úgy vélik, a most megtalált vízkészlet segíthet megoldani a térségben a globális felmelegedés okozta válságot, és ivóvizet biztosíthat az ott élőknek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.